Reklama
 
Blog | Adam Bartoš

K čemu vládnoucím třídám slouží válka?

Chápete, že Orwell do svého románu 1984 vlil i britskou propagandistickou zkušenost?

Nelze konstatovat, že by svět, svět lidí, natož válka se točily dle morálky.

Žijeme v kapitalistickém světě, kde rozhodujícím motivem jednání a života je profit, zisk. Zisk zbrojařských firem, zemědělců, těžařů, výrobců hraček, kohokoli.

V konfliktu na Ukrajině spolu nesoutěží primárně dobro a zlo, nýbrž dvě frakce, popřípadě dva modely kapitalismu. Ani ten ruský, ani ten americký nechystají pro široké vrstvy obyvatelstva nic pěkného i při skončení války.

Je lehce dokázatelné, že různí nynější horliví čeští moralisté povětšinou kašlali na nějaké utrpení ve světě. Někteří z nich jsou nyní placeni, jiní doufají, že se přilísají k jakýmsi „vítězům“ a pár drobků spadne ze stolu i k nim.

V Orwellově světě se poslušnost obyvatel tří velkých regionů světa udržuje pomocí permanentní války, kdy se spojenectví dva proti jednomu náhle, nahodile mohou změnit ze dne na den.

Propagandisté té či oné moci ale vytvářejí zdání, že X vždy bojovalo s Y (a Z) a jsou vyžadovány pravidelné přívaly emocí a loajality k moci.

Vtip je ale v tom, že válka po určitém čase všechny emoce smyje (a odkrývá tak své pravé jádro: moc).

Moc Petra Fialy nebo Vladimíra Putina však není mou mocí. Nechci, aby stejný post a funkci prostě někdo nahradil, nechci je nahradit sám.

Můj systém vypadá jinak než ten, který přináší radost a zisk Fialovi a jeho Křetínskému, Putinovi a jeho Děripaskovi, Zelenskému a jeho oligarchům.

Putin si vezme Krym a nejspíš i část extrémního bohatství v zemi Donbasu.

Ale Putin není Hitler. Je možná stejně ubohý a zlý – ale o tom válka není, jak jsme demonstrovali výše.

V relaci Hitler – tehdejší Evropa ve srovnání Putin – dnešní Evropa je Putin stokrát materiálně slabší. Putin prostě není Hitler.

Tlačme tedy na jednání a příměří! Jakkoli falešná a klidně i s ďáblem.

Jediné, co z této války plyne, je zisk kapitalistů – a zisk smrti.

Jednat se mělo už dávno!

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama